Tai nutikti gali bet kuriai iš mūsų ir visiškai netikėtai, todėl niekada negalvokime, kad JAU MAN TAI TIKRAI TAIP NEATSITIKS…Visoms pradedančiosioms meistrėms ir toms meistrėms, kurios dar nesusidūrė su tuo, norime pasakyti – RŪPINKITĖS SAVO SVEIKATA NUO PAT PIRMOS SAVO DARBO DIENOS ir užbėkite ligai už akių.Didžiulis įdirbis, savęs tobulinimas, nuostabūs darbai, didelis mylinčių ir mylimų klienčių ratas, mėgiamas darbas, krūva sertifikatų ir…………. Ir vieną gražią dieną….Jei pradėsite jausti tokius požymius, kaip žemiau išvardinti, būtinai atkreipkite dėmesį. Tai:
- nosies užgulimas ar ilgalaikė sloga,
- gerklės užgulimas ar užkimimas,
- čiaudulys,
- nosies gleivinės išsausėjimas,
- akių sausumas ir ašarojimas,
- kosulys,
- galvos skausmas.
Pykinimas, galvos svaigimas ar skausmas taip pat gali būti ir ne alergijos požymiu, kaip kartais meistrės mano, bet INTOKSIKACIJOS (!). Todėl turime rūpintis ir organizmo valymu. Kokiais būdais ir vaistais turime valyti savo organizmą, mums gali patarti TIK gydytojai.
Yra daug įvairių priemonių tam, kad apsisaugoti nuo alergijų (oro valytuvai, filtrai, ištraukėjai ir t.t.). Daugelis iš jų saugo nuo alergenų, bet ne visi jie saugo nuo klijų garų.
Norime pasidalinti bent keletu būdų meistro sveikatos tausojimui:
- VENTILIACIJA, VĖDINIMAS ir IŠTRAUKĖJAI. Ieškokite darbui atskiro kabineto, kuriame bus gera vėdinimo sistema ir galėsite reguliuoti klimato santykį.
Vėdinkite kiek įmanoma dažniau patalpą tam, kad išsklaidyti klijų garus. Ir ypatingai – sausas patalpas, nes tuo pačiu pakelsite ir drėgmę, o drėgmė neutralizuos klijų garus.
Nedirbkite rūsiuose ar pusrūsiuose įrengtose patalpose arba patalpose neturinčiose langų, nes ten nebus galimybės vėdinti. - DARBO APRANGA. Darbo rūbai – tik darbe. Tais pačiais rūbais nevaikščiokite kitur.
- APSAUGINĖS KAUKĖS. Svarbu – su ANGLIES FILTRU, nes jose yra apie 99% aktyvios anglies, kuri atlieka absorbuojantį poveikį. Arba 3M kaukės, skirtos darbui su cianoakrilatais. Kitos kaukės ir respiratoriai skirti apsisaugojimui nuo dulkių, o ne nuo klijų garų ir jų efektyvumas vidutiniškai tik 2 valandoms. Jos mūsų darbui netinka.Galima užsidėti papildomą šlapią kaukę iš išorės arba drėgną servetėlę iš vidaus. Cianoakrilatas kietėja nuo drėgmės, todėl tokiu būdu mes neleisime jam patekti į kvėpavimo takus.
- STATYBININKŲ AKINIAI. Kartais, net naudodamos kaukes, galime jausti išvardintus požymius. Tai yra todėl, kad garus jaučia akys. O akys ir nosis turi glaudų ryšį tarp savęs. Todėl, kai verkiame – varva nosis, kai varva nosis – ašaroja ir akys. Šiuo atveju pagelbės uždari statybininkų akiniai.
- KLIJŲ LAŠIUKAS. Netaupykite klijų ir dažniau pasikeiskite lašiuką į naują. Kuo ilgiau senas lašiukas bus ant paviršiaus, tuo daugiau išskirs nuodingų garų.
- KLIJŲ ATSTUMAS NUO MEISTRO. Klijų lašiukas ant paletės. Tokiu būdu klijai garuoja po visą patalpą. Mažiau mums kenkia. Klijai žiedelyje ant piršto. Garai iš jo kyla cilindru į viršų. Taip mes dar labiau sau kenkiame.
- KLIJŲ LAŠIUKO PAŠALINIMAS. Nebenaudojamą lašiuką „užgesiname“ vandeniu arba primer’-iu (kas po ranka). Arba lašinti lašiuką ant spec. popierėlio ir po to, nuplėšus jį, įmesti į indą su vandeniu. Nenaudoti vatos pagaliukų ar vatos diskelių nuvalymui. Klijų sąlytis su medvilne skatina nuodingų garų išskyrimą. NELAŠINKITE naujo lašiuko senojo vietoje.
- DRĖGMĖS BALANSO IŠLAIKYMAS. Kuo patalpoje mažiau drėgmės, tuo labiau klijai garuoja. Jei patalpoje labai karšta, taip pat labiau garuoja. Jei – ir per karšta ir per sausa, tai dvigubai blogiau. Todėl stenkitės išlaikyti stabilią rekomenduojamą aplinką.
- DRĖKINTUVAS IR DRĖGNAS PATALPOS VALYMAS. Kadangi drėgmė surenka klijų garus, stenkitės išlaikyti patalpoje rekomenduojamą drėgmę (vidutiniška rekomenduojama yra apie 40-60%). Net ir šlapiai išplautos grindys padės kilstelėti drėgmę. Ir net šalia stovintis verdantis virdulys 😊
- KLIJŲ GARŲ NEUTRALIZATORIUS. Pagal chemikus veikia absorbuodamas garus, bet nedideliame plote. Jei Jūsų kabinetas didelis, poveikio nebus. Galima pabandyti įsigyti keletą tokių (jei geliniai ar kreminiai) arba sudrėkinti purškiamu neutralizatoriumi keletą vatos diskelių ir pasidėti šalia.
Ir dar (!) – skystas neutralizatorius gali pakelti drėgmę ir pagreitinti darbą. Jei alergija jau stipri (kosėjate, jaučiate kirbėjimą gerklėje ir t.t.), neutralizatoriai nebepadės. - GERIAMASIS VANDUO. Gerkite daug vandens ar vandens su citrina tam, kad organizmas valytųsi, o alergenai neužsistovėtų organizme. Taip pat rekomenduojama karts nuo karto paskalauti gerklę.
- MAISTO PRODUKTAI. Vartoti produktus, padedančius valyti organizmą (kopūstai, citrinos, burokėliai…). Vengti alergenų turinčio maisto.
- NOSIES VIDAUS SUTEPIMAS ALIEJUMI. Riebus kremas ar aliejus šalia kvėpavimo takų apsaugos nuo garų patekimo. Rekomenduočiau Tujų aliejų, nes jis pasižymi antialerginėmis ir antivirusinėmis savybėmis. BET, prieš vartojant bet kokį preparatą, būtina pasitarti su gydytoju.
- NOSIES FILTRIUKAI. Specialūs FILTRIUKAI su aktyvuota anglimi, kurie dedami į nosį. Prieš naudojant, sušlapinti. Jei nosis jau užgulusi, jie nepadės.
- NEALINTI SAVO ORGANIZMO. Nusilpęs organizmas nesugebės kovoti su alergenais. Meistrės savo klientėms reikalingos sveikos.
- MAŽINTI DARBO KRŪVĮ. Priimti mažiau klienčių, tokiu būdu praleisite mažiau laiko su alergenu.
- KREIPTIS Į GYDYTOJĄ – ALERGOLOGĄ. Niekas kitas, kaip GYDYTOJAS, neturi kompetencijos nustatyti tikrąją ligos diagnozę ir parinkti vaistus.
Nei mes pačios, nei kitos meistrės su savo istorijomis ar rekomendacijomis!
Tik GYDYTOJAS!
⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️
Mes negalime suprasti – ar pas mus alergija, ar intoksikacija, ar labai smarkiai nusilpo imunitetas….
Net ir visi šie išvardinti būdai ne visoms meistrėms gali pagelbėti. Nes kiekvienos iš mūsų organizmas yra individualus.
Vienai meistrei gali tekti išbandyti viską, kas įmanoma….
O kitai, galbūt užteks tik….. pakeisti klijus.
Todėl – BŪKIME BUDRIOS, GERBKIME SAVO SVEIKATĄ.